Městečko Twin Peaks

Městečko Twin Peaks

08. 04. 1990
Tvoje hodnocení: 0
10 3 votes
Loading...

Série a Epizody

1Série 1 08. 04. 1990
2Série 2 30. 09. 1990
3Série 3 21. 05. 2017

Režije

Obsazení

Harry Goaz isDeputy Andy Brennan
Deputy Andy Brennan
Kyle MacLachlan isSpecial Agent Dale Cooper
Special Agent Dale Cooper
Mädchen Amick isShelly Johnson
Shelly Johnson
Dana Ashbrook isRobert “Bobby” Briggs
Robert “Bobby” Briggs
Kimmy Robertson isLucy Moran
Lucy Moran
Russ Tamblyn isDr. Lawrence Jacoby
Dr. Lawrence Jacoby
Michael Horse isDeputy Tommy “Hawk” Hill
Deputy Tommy “Hawk” Hill
Peggy Lipton isNorma Jennings
Norma Jennings
Richard Beymer isBenjamin Horne
Benjamin Horne
Sheryl Lee isMaddy Ferguson / Laura Palmer
Maddy Ferguson / Laura Palmer

Video trailer

Popis

Poklidné městečko uprostřed lesů poblíž kanadských hranic zcela zaskočí vražda středoškolačky Laury Palmerové. Šerif Harry Truman dostává pomoc přímo od FBI – zvláštního agenta Dalea Coopera. Jak se ukazuje, má to své oprávnění. Stále podivnější případ se shoduje s vraždami mladých dívek na jiných místech Států. Kromě toho se za malebnou tváří městečka ukazuje řada nepravostí, nemravností a vůbec podivných věcí…

Tak by se dal shrnout námět dnes již kultovního seriálu z dílny režiséra Davida Lynche, který u nás vysílala Česká televize. Spolu se scenáristou Markem Frostem a následně dalšími autory se zde Lynch pokusil v době vzniku (1990) narušit zaběhnutou podobu televizních seriálů, a vytvořil tak doslova televizní senzaci roku. I když vše začíná vraždou v pilotní části, která je zároveň expozicí jednotlivých postav, nejde o seriál čistě kriminální. Podstata je spíše v odhalování pravé tváře poklidného horského městečka, v postupném rozkreslování charakterů a pochopitelně vzhledem k žánru i v přesně načasovaných dějových zvratech.

Divákovi otevírá cestu do Lynchova tajemného světa pilotní devadesátiminutový film, který je následován sedmi zhruba padesátiminutovými pokračováními. Druhá řada je rovněž uvedena pilotním filmem a je ještě více poznamenána Lynchovým výrazným rukopisem. Stále častěji najdeme ve filmovém vyprávění vize, deformované postavy a podhledy kamery, podporující tísnivou a tajemnou atmosféru, i odhalování temných zákoutí lidské duše. Každou částí jsme jen o kousek blíž poznání, kdo vlastně zabil Lauru Palmerovou. Přesto absolvujeme nesmírně napínavou cestu do Lynchova světa, kde se každodenní život obyčejných spořádaných lidiček jistého maloměsta jeho optikou mění v bizarní putování mezi peklem a zemí.

Přestože duchovním otcem seriálu je David Lynch (autorsky se podílí například na pilotní části), v rolích scenáristů i režisérů jednotlivých částí najdeme nejrůznější jména. Je s podivem, že tento různorodý tým tvůrců se stále dokázal pohybovat v daných výrazových mantinelech. Nelze ovšem nezmínit i skvělé herecké výkony Kyleho MacLachlana (zvláštní agent Dale Cooper) či Michaela Ontkeana. Zcela paradoxně z úspěchu seriálu vytěžil i následně natočený celovečerní film Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992, režie David Lynch), který se vrací v ději úplně na začátek, resp. před začátek, k posledním sedmi dnům života Laury Palmerové.

Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Městečko Twin Peaks
Původní název Twin Peaks
First air date 08. 04. 1990
Last air date 03. 09. 2017
Série 3
Epizody 48
Duration 46m

Mohlo by se ti líbit

Eyewitness
Castle Rock
The Purge
Firefly
Here and Now
Second Chance
Marvel’s Cloak & Dagger
Cardinal
Impulse
Waco
Mosaic
Californication

Přidat komentář